Veganství schvaluje 10 významných odborných institucí

08.08.2014 07:20

V západní medicíně snad kromě tvrzení "fyzická aktivita je lepší než absence pohybu" neexistuje taková shoda týkající se veřejného zdraví jako v názoru na zdravotní prospěšnost rostlinné stravy.

Soukromé i veřejné zdravotnické a dietetické organizace světového formátu se shodují na tom, že dobře sestavená rostlinná strava je nejen bezpečná, ale i zdraví prospěšná. Rostlinná strava je podle oficiálních prohlášení přínosem pro lidské zdraví, a to díky nízkému obsahu saturovaných tuků, cholesterolu a živočišných bílkovin a vysokému obsahu polysacharidů, vlákniny, hořčíku, draslíku, folátů a antioxidantů - vitamínů C a E a fytochemikálií.

Správně rozvržená veganská strava by měla obsahovat spolehlivý zdroj vitaminu B12 (potravinové doplňky či obohacené výrobky), vitaminu D (slunce, "opálené" houby), jódu (mořské řasy), omega-3 mastných kyselin (řepkový olej, vlašské ořechy, len), zinku (luštěniny), selenu (para ořechy), vápníku (pomeranče, sezam, mák, luštěniny) a železa (listový salát, sušené ovoce, luštěniny) - viz článek Živiny a jejich zdroje. https://soucitne.cz/ziviny-jejich-zdroje

Mezi organizace, které publikovaly veřejná oficiální prohlášení týkající se zdravotní bezpečnosti čistě rostlinného stravování, patří dietetické asociace, vládní orgány i soukromé kliniky. Zde je přehled deseti nejvýznamnějších:

1) The American Dietetic Association* (Americká dietetická asociace): "Názorem Americké dietetické asociace je, že správně rozvržená vegetariánská i veganská strava je zdravá, nutričně vyvážená a zdravotně přínosná v prevenci i v léčbě různých onemocnění. Dobře rozvržená vegetariánská i veganská strava je vhodná pro všechna životní období, včetně těhotenství, kojení, dětství i dospívání."
* Tato organizace se nedávno přejmenovala na Academy of Nutrition and Dietetics

2) Dietitians of Canada (Kanadští dietologové): "Dobře sestavená veganská strava je bezpečná a zdravá pro těhotné i kojící ženy, kojence, děti, dospívající i seniory. Veganská strava má mnoho potenciálních zdravotních výhod. Mezi tyto výhody patří nižší výskyt obezity, onemocnění srdce, vysokého krevního tlaku, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny. Mezi další výhody patří nižší hladina cholesterolu v krvi a nižší riziko vzniku žlučníkových kamenů a střevních potíží."

3) The British National Health Service (Britská státní zdravotnická služba): "S pomocí dobře sestavené a informované veganské stravy můžete získat všechny živiny, které tělo potřebuje."

4) The British Nutrition Foundation (Britská nadace pro výživu): "Dobře sestavená a vyvážená vegetariánská i veganská strava je nutričně adekvátní. Studie vegetariánských a veganských dětí ve Velké Británii dokládají, že jejich růst a vývoj se pohybuje v běžných hodnotách."

5) The Dietitians Association of Australia (Australská dietetická asociace): "Při dobrém sestavení je i na veganské stravě možné získat všechny živiny, které jsou potřebné pro dobré zdraví."

6) The United States Department of Agriculture (Americké ministerstvo zemědělství): "Vegetariánská strava může poskytnout doporučované množství živin. Klíčem je konzumace rozmanitých jídel v potřebném množství a následování doporučení podle věku, pohlaví i fyzické aktivity."
* V anglickém originále je uvedené souhrnné slovo "vegetarian", nicméně stanovisko se týká vegetariánské i veganské stravy (jak vyplývá z kontextu).

7) The National Institutes of Health (Státní zdravotnický ústav, USA): "Lidé, kteří se stravují vegansky, mohou získat všechny živiny, které potřebují. Nicméně měli by dbát na pestrý jídelníček, aby byly uspokojeny všechny nutriční požadavky."

8) The National Health and Medical Research Council (Australská vládní zdravotnická organizace): "Alternativy živočišných výrobků představují ořechy, semena, luštěniny (fazole) a tofu. Tyto potraviny mohou zajistit rozmanitou stravu a poskytnout hodnotný a dobře dostupný zdroj bílkovin a dalších živin, které se jinak nachází v mase. Jedincům, kteří preferují veganskou stravu, je doporučována suplementace vitaminu B12."

9) The Mayo Clinic (Klinika Mayo, mezinárodně uznávané americké lékařské výzkumné a vzdělávací centrum a univerzitní nemocnice): "Dobře sestavená veganská strava dokáže pokrýt nutriční potřeby lidí všeho věku, včetně dětí, dospívajících, těhotných či kojících žen. Klíčem je znalost nutričních potřeb a sestavení stravy, která je uspokojí."

10) The Heart and Stroke Foundation of Canada (kanadská nadace zaměřená na snížení a prevenci výskytu srdečních onemocnění a mrtvice): "Veganská strava dokáže poskytnout všechny potřebné živiny v každém věku a také má řadu zdravotních výhod. Tato strava může vést k nižšímu krevnímu tlaku, snížení hladiny cholesterolu, zdravé váze, nižšímu výskytu diabetu 2. typu, onemocnění srdce a mrtvice."


Poznámka: Zdroj originálu: Anders Branderuds blogg, překlad: Tereza Vandrovcová, zdroj CZ verze: www.soucitne.cz. Česká verze článku je na www.syrova-strava.cz uveřejněna se souhlasem překladatelky.

 

Zpět

© 2012-2023 Syrová-strava.cz - všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode