Tři a půl důvodu pro živou stravu podle Lifefood.cz

15.07.2014 13:12

„Živou“ stravou nebo raw food se rozumí tepelně ale i chemicky neupravené pokrmy z ovoce, zeleniny, ořechů a semen. Vitariáni (příznivci raw food) vycházejí z vědeckých poznatků, které poukazují na to, že tepelná úprava nad 42 °C a nešetrné průmyslové zpracování ničí v potravinách výživné hodnoty a mění jejich molekulární strukturu. Ty se pak stávají pro tělo méně hodnotné, častokrát zdraví škodlivé, ne-li přímo toxické a rakovinotvorné.

Ukázkovým příkladem rozdílu mezi živým a tepelně upraveným jídlem je semínko slunečnice namočené do vody, nebo zrnko obilí zasazené do země. Obojí začne klíčit a započne tak nový život. Pražené semínko nebo vařené obilí by rychle shnily.

Existuje řada důvodů, proč dát přednost čerstvým potravinám před vařenými. Shrňme si ty nejdůležitější:

1. Rovnováha v těle
V živém jídle je uchována původní struktura a složení, které zabezpečují rovnováhu mezi tisíci výživných látek. Tepelná úprava tuto rovnováhu ničí a způsobuje tak nadměrné zatížení orgánů v lidském těle. Zahřátím dochází k denaturaci potravin. Potrava je současně zbavena vody, která má v procesu trávení nezastupitelnou roli, a tělo ji pak musí doplnit z jiných zdrojů. Čerstvé ovoce a zelenina naopak nabízí tu nejkvalitnější vodu, jakou si lze představit. Tepelná úprava způsobuje také srážení bílkovin, narušení struktury molekulárních vazeb a ztrátu schopnosti plnit svoji funkci. Denaturované bílkoviny jsou pro tělo obtížně využitelné a překyselují organismus. Tuky s tepelnou úpravou mění svou strukturu, stávají se karcinogenními. Cukry karamelizují a jsou pro tělo obtížně stravitelné. Z vazeb se uvolňují volné radikály. Nestrávená nebo nestravitelná potrava pak zanáší střevní trakt, podléhá kvašení a hnilobnému rozkladu a je potravou pro plísně a ty mikroorganismy, které jsou v těchto místech nežádoucí.

2. Vitamíny a minerály
Teplota ničí některé vitamíny a minerály obsažené v potravě. Většina vitamínů a některé minerály určitou teplotu nevydrží vůbec. Jiné přežijí, ale už v modifikované podobě. Minerály tak například mění svoji podobu z organicky vázaných na anorganické a jako takové jsou pro lidské tělo buďto nevyužitelné, nebo rovnou škodlivé. Klasickým příkladem je železo. V organické podobě je pro tělo esenciální živinou, na anorganickém železe bychom si asi těžko pochutnali. Anorganické minerály se s vařenou potravou dostávají do krevního oběhu a usazují se v artériích a kloubech, které tak ztrácí svou pružnost a pohyblivost. Často slýcháme o tom, že některé potraviny je zapotřebí vařit, neboť tak se z nich určité látky dokáží lépe uvolnit. Zapomíná se ovšem na to, že tyto látky jsou uvolněny v denaturované podobě, a že desítky jiných látek jsou vařením nenávratně zničeny.

3. Enzymy
Třetím argumentem pro syrovou rostlinnou stravu je její enzymatická aktivita. Enzymy představují život. Jsou katalyzátory všech procesů v lidském těle, zajišťují vstřebávání a využití vitamínů, minerálů a trávení ostatních živin. Rostliny v sobě obsahují přesně takové složení a množství enzymů, které je zapotřebí k jejich rozložení. Teplota nad 45°C je však úplně zničí. Schopnost člověka syntetizovat vlastní enzymy je hodně omezená. Soustavná konzumace stravy chudé na tyto látky vede ke zhoršování metabolismu bílkovin, škrobů a tuků a k vyčerpávání organismu.

3½. Zdravá linie
Příznivci raw stravy se shodují ještě na jednom důvodu „pro“. Tepelně upravená strava nejenže zbytečně zatěžuje trávicí a vylučovací orgány, bere energii a narušuje imunitu, ale také přináší mnoho prázdných kalorií. Stravování podle principů raw naopak u většiny vitariánů a vitariánek podporuje návrat těla do jeho přirozené rovnováhy, včetně redukce nadváhy.

... a ještě na závěr
V oblasti rostlinné říše najdeme stovky a tisíce skvělých chutí. Přesto, vařením jídlo dobrovolně zbavujeme jeho přirozené chuti a k tomu, abychom mu zase nějakou chuť „vtiskli“, používáme různá koření a množství škodlivé soli. Často si tepelně upravujeme i pokrmy, které bychom v syrovém stavu nikdy nepozřeli. Příroda ale určitě měla nějaký důvod, proč určité potraviny lidem za syrova nechutnají nebo jsou pro ně vysloveně nepoživatelné.

17. 6. 2014


Zdroj: www.lifefood.cz – Live nutrition for life. Na www.syrova-strava.cz uveřejněno se souhlasem autora (Lifefood.cz)

 

 

Zpět

© 2012-2023 Syrová-strava.cz - všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode