Lískooříškové mléko natural - základní recept

05.12.2012 19:34

Lískooříškové mléko, stejně jako mandlové, je velmi snadná záležitost. Potřebujete k jeho výrobě jen natural lískové oříšky, vodu a mixér.

 

Lískové oříšky 24 hodin anebo přes noc namočte ve studené/vlažné vodě. Tím ze syrových oříšků vzniknou enzymaticky živé a pro nás výživné a dobře vstřebatelné oříšky.

 

Lískové oříšky dejte do mixéru, doplňte trochu vody a pořádně rozmixujte. Pokud jste je předem máčeli, tak do mixéru přelejte mandle i s tou vodou.

 

Přeceďte vzniklou bílou tekutinu přes "čajové sítko" nebo plátenko. Lískooříšková hmota, která se Vám oddělí, je dále použitelná například jako základ pomazánek nebo ji můžete přidat do ovocného či zeleninového salátu. Uchovávejte ji v ledničce a spotřebujte nejlépe tak do 2 dnů. Čím dříve, tím lépe.

 

Přecezené bílé lískooříškové mléko je hotové. Můžete si jej dochutit raw agávovým sirupem nebo pravým včelím medem, posypat třeba skořicí a vypít takto za pokojové teploty, nebo si jej vychladit (například pro osvěžení v létě) anebo opatrně ohřát za stálého míchání do teploty 42 °C, abyste nezničili enzymy a další důležité látky.

 

Množství lískových oříšků a vody po několika vyzkoušeních budete mít v oku. Záleží, pro kolik lidí ho děláte, a jak intenzivní chutě chcete docílit. Každý člověk má jinou chuť a jiné potřeby, záměrně zde neuvádím přesné množství. Sama to dělám intuitivně "od oka" a funguje to skvěle :-)

 

Pozn.: Lískové ořechy obsahují hodně vitamínu B3, B6, kyseliny listové a vitamín E. Dále hořčík a fosfor. Obsahují až 62% tuků a 13% bílkovin a nemají téměř žádné sacharidy. Dodávají tělu velké množství energie. Lískové oříšky jsou prý lépe stravitelné než mandle nebo vlašské ořechy. Vyzkoušejte a uvidíte sami.

 

Pozn: © www.syrova-strava.cz. Kopírování bez předchozího písemného souhlasu provozovatele tohoto webu je zakázáno (více zde »).


 

 

Zpět

 
 

Reklama:

 

© 2012-2024 Syrová-strava.cz - všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode