Domácí ořechová a semínková másla (raw food)

28.01.2015 17:45

Milujete pravá ořechová másla a nechtějí se Vám jenom kupovat? Vyrobte si svoje domácí ořechové nebo semínkové raw máslo. Níže najdete hned několik receptů na jejich výrobu, podle serveru healthyblenderrecipes.com.

Másla vyrobená z mletých ořechů a semen představují čistý luxus chutí a výživy. Mohou být běžně používána namísto klasického másla, margarínu, pomazánkových másel, smetanových sýrů a jiných pomazánek. Pomáhají také uspokojit veškeré chutě na sladké lepkavé pochoutky, ale s tím rozdílem, že jsou mnohem zdravější a v přiměřené míře prospívají našemu tělu. V kvalitním mixéru je můžete vyrobit během několika minut a navíc si je dochutit skvělými přísadami přesně podle vaší chuti. Másla ze semínek a ořechů jsou sama o sobě jemně nasládlá nebo pikantní a tak umožňují nekonečné kulinářské variace. Dají se použít na výrobu koktejlů – smoothies, dezertů a zmrzlin, stejně tak jako pojivová látka a látka zvýrazňující chuť u syrových jídel. Dodávají fenomenální hloubku chutí veškerému cukroví a dortům (vyzkoušejte někdy sušenky z ořechového másla) a vynikající náplň palačinek a omelet. Často přidávám syrové mandlové máslo, syrové kešu máslo, syrové macadamiové máslo nebo tahini k míchané zelenině, polévkám nebo obilným kaším. Másla ze semínek a ořechů tvoří skvělý základ salátových zálivek, omáček a marinád a výborně chutnají i na sendviče.
 
Příliš nedoporučuji používat arašídy na arašídové máslo, neboť arašídy obsahují toxiny a karcinogeny a často jsou velkým alergenem u mnohých z nás. Naštěstí můžeme udělat mnoho dalších druhů ořechových másel, která jsou stejně chutná a navíc prospěšná našemu zdraví. Másla ze semínek a ořechů jsou vyrobena pouze mletím, dokud nevytvoří hladkou, hustou, krémovou pastu, takže výsledné máslo si zachovává všechny nutriční hodnoty. Tato másla jsou bohatá na bílkoviny, esenciální mastné kyseliny, vlákninu a další cenné živiny. Pokud máte kvalitní mixér, například Vitamix, vyrobíte jakékoli máslo bezpečně a snadno v několika sekundách. Vždy je dobré semínka nebo ořechy před samotnou výrobou namočit na několik hodin a poté je nechat dobře vyschnout. Kdybyste je mleli mokré, nepovedla by se vám požadovaná hmota a máslo by brzy zplesnivělo.

 

Výroba raw másel

Chcete-li si vyrobit domácí máslo, vložte 2 šálky požadovaných ořechů nebo semen do mixéru, s několika polévkovými lžícemi např. oleje z hroznových semínek (můžete použít i jiný oblíbený olej pro zjemnění chuti) a mixujte dokud nedosáhnete požadované konzistence. Možná budete muset přidat více oleje. Skladujte v uzavřených sklenicích v lednici. Chcete-li si vyrobit opravdu luxusní pamlsek, zkuste do másla přimíchat například trochu syrové kakaové drti, vanilkový extrakt, sůl nebo sirup, různé bylinky nebo kokos. Takové máslo pak budete moci použít buď v slaných sendvičích a salátech pro ještě větší aroma nebo ve sladké variantě ke zmrzlině nebo sladké rýži.

Mandlové máslo
Mandlové máslo se nejvíce podobá chuti oblíbeného arašídového másla. Je tzv. nabušeno zdravými mono–nenasycenými tuky, esenciálními mastnými kyselinami, bílkovinami, hořčíkem, vitamínem B2, vitamínem E a vlákninou. Ale stejně tak jak je zdravé, tak je také kalorické, proto bychom ho měli konzumovat s mírou, jako součást vyvážené stravy. Mandlové máslo můžete vyrobit ze syrových nebo pražených mandlí. Pražené mandlové máslo má příjemnou bohatou chuť, ale mandle již byly zahřáty, takže nutričně se chovají v těle spíše jako karcinogen, který není zdraví prospěšný. Můžete si všimnout, že kupovaná mandlová másla se mohou lišit v barvě a struktuře. To je proto, že některé směsi jsou vyrobeny z blanšírovaných mandlí, přičemž se získá ještě krémovější struktura a chuť, ta opravdu tmavá jsou obvykle pečená a různé odstíny hnědé podléhají odrůdě nebo možnosti výroby z mandlí se slupkou a bez slupky. Podívejte se proto pozorně na zadní stranu etikety, ať víte, jak vaše mandlové máslo bylo vyrobeno. Pokud se chystáte k nákupu mandlového másla, doporučila bych koupit ta světlejší, která jsou vyrobena z mandlí zbavených slupky. Slupka obsahuje mnoho kyseliny fytové a takové máslo je pak hůře stravitelné. Mandlovým máslem se dá obohatit i vaše doma vyrobené mandlové mléko, které tak získá z několika lžic na exkluzivní jemnosti a chuti a navíc pocítíte báječný příval čisté energie.

Kešu máslo
Kešu ořechové máslo není tak populární a široce dostupné jako mandlové máslo, ale jeho popularita stále roste nejen pro jeho chuť, ale hlavně všestrannost. Kešu máslo lze nalézt v obchodech se zdravou výživou, ale často je vyrobeno z pražených ořechů a často také obsahuje přidané soli a palmový nebo světlicový olej, kterým získá krémovější chuť. Obsahuje tak karcinogeny a celkově ohrožuje nutriční profil výrobku. Vždy je lepší si ho vyrobit doma a přesně vědět, z čeho je vyrobeno a jak. Kešu má přírodní „máslovou“ příchuť a nižší obsah tuku než mnoho jiných ořechů. Kromě toho asi ¾ těchto tuků jsou nenasycené mastné kyseliny, které jsou velmi zdravé pro srdce. Čisté kešu máslo je také dobrým zdrojem hořčíku, mědi a fosforu. Kešu máslo by mělo být konzumováno střídmě v rámci vyvážené stravy, ale lžíce kešu másla několikrát týdně udělá zázraky na vašem zdraví. Kešu máslo se často používá v indické a thajské kuchyni. Hodí se na sladké i slané variace jídel jako jsou sušenky, koláče, pudinky, dipy a slouží jako fantastický základ pro výrobu raw syrových čokoládových dobrot. Dává vyniknout zajímavou chutí také polévkám, dušeným pokrmům a kari, stejně jako salátovým zálivkám, míchané blanšírované zelenině a marinádám. Přidáním lžíce másla obohatíte také kešu mléko nebo kešu krém. Vždy rozmíchejte olej z horní části nádoby se zbytkem a uchovávejte v uzavřené skleněné nádobě v lednici po dobu několika měsíců.

Máslo z lískových oříšků (lískooříškové máslo)
Ve chvíli, kdy ucítíte vůni másla z lískových oříšků, může se vám stát, že budete chtít ihned sáhnout po čokoládě :) Toto může být jediné máslo kde, pakliže nejste striktně raw, můžete opražit oříšky před samotným mletím. Také můžete přidat v malém množství olej z lískových ořechů, abyste dosáhli krémovějšího výsledku. Nepřidávejte ho příliš mnoho, protože lískové ořechy samotné obsahují asi 60 % oleje. Je jen na vás, zda z nich odstraníte před mletím slupičku či nikoli, jen to bude mít vliv na charakter másla. Rozemelte ořechy v mixéru s trochou oleje z hroznových jadérek nebo lískových oříšků a v uzavřené skleněné nádobě skladujte v lednici asi měsíc. Toto máslo je neuvěřitelně bohaté a má hodně tuku. Můžete vyzkoušet svou vlastní domácí Nutellu z lískových ořechů, přidáním přírodních sladidel (agáve sirup, med, …), nepraženého kakao a kokosového oleje. Máslo můžete také použít na luxusní čokoládové koláče, pečivo, sušenky, muffiny, smoothies, palačinky, omelety, pudinky, sladké omáčky a raw dorty. Chutná skvěle smíchané s kokosovým mlékem, extraktem z vanilky, kakaem apod. Máslo z lískových ořechů je bohaté na vysoký obsah bílkovin a vitaminu B, obsahuje významné množství vápníku, železa a zinku a je dobrým zdrojem kyseliny olejové a jiné srdci prospívající zdravé tuky. Je také skvělým zdrojem vitaminu E, který je znám jako pomocník v boji proti onemocnění srdce a rakoviny. Toto všechno znamená, že se nemusíme cítit při jeho konzumaci provinile a to ani v kombinaci s čokoládou :)

Máslo z makadamových ořechů
Makadamové máslo je bohaté, krémové a naprosto vynikající na všechny způsoby. Je skutečné luxusním potěšením i pro dekadentní a náročné kulináře ve všech kuchyních. Můžete si koupit makadamové máslo v obchodech se zdravou výživou, ale nejlepší je stejně doma vyrobené s kapkou makadamového oleje, které uzavřené ve skle a v lednici vydrží několik týdnů. Toto máslo často podléhá žluknutí, takže je dobré ho vždy konzumovat prioritně čerstvé a udělat si takové množství, které stačíte v rozumné době zkonzumovat. Je výborné smíchané s čerstvými bylinkami nebo sušenými rajčaty a solí, skvěle se hodí i na sladkou kombinaci s čokoládou nebo vanilkou, třeba jako poleva na dorty. Lžíce obyčejného makadamového másla s nějakým ovocem je výborné energetické posilující občerstvení. Raw makadamové máslo si zachovává všechny nutriční hodnoty celého ořechu a je tak dobrým zdrojem bílkovin, vápníku, draslíku a vlákniny. Makadamové máslo je také plné antioxidantů a obsahuje více než dvojnásobek zdravých mono-nenasycených tuků než mandle – nejvíce ze všech potravin, dokonce více než olivový olej!

Máslo z pekanových ořechů
Pekanové ořechy jsou dobrým zdrojem bílkovin, omega 6 mastných kyselin a zdravých nenasycených tuků. Pekanové máslo je složitější najít v obchodech se zdravou výživou nebo gurmánských shopech, ale když už na něj narazíte, zkontrolujte dobře štítek, neboť komerčně vyráběná pekanová másla jsou často ve směsi s jinými ořechy, jako jsou kešu, aby byla krémovější. Čistá pekanová másla mohou být trochu hořká, nejsou-li přislazená a smíchaná s jiným ořechovým olejem. Pokud přimícháte do receptu pár kešu oříšků nebo trochu přírodního sladidla, bude výtečné. Skladujte opět v uzavřené skleněné nádobě v lednici po dobu až jednoho měsíce, ale nejlepší je samozřejmě spotřebovat ho co nejčerstvější.

Pistáciové máslo
Pistáciové máslo má bohatou, mírně sladkou chuť a různé odstíny zelené v závislosti na různých druzích pistácie a odstranění či ponechání slupky. Pokud slupku neodstraníte, dostanete krémovější máslo s živou neonově zelenou barvou. Stačí uložit do uzavřené sklenice v lednici a spotřebovat do jednoho až dvou měsíců, ale takhle dlouho vám stejně nevydrží. Pistáciové máslo se opět hodí na všechny chuťové varianty, přidáním soli, agáve nebo medu. Můžete smíchat pistácie, mandle nebo kešu oříšky pro opravdu krémovou lahodnou pastu. Opět je multifunkčně použitelné od pomazánek a náplní dortů až k zálivkám na salát. Vyzkoušejte pistáciovou zmrzlinu! V mixéru smíchejte pistáciové máslo s trochou kokosové dužiny nebo avokádem a nějakým vaším oblíbeným sladidlem. To je základ, který si ještě můžete libovolně doplnit.


Máslo z vlašských ořechů
Raw domácí máslo z tzv. vlašáků obsahuje všechny živiny celého ořechu, jako je vláknina, vápník, železo a esenciální omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny. Když při namočení odstraníte nahořklou slupku, máslo bude jemné a lahodné. Pikantní máslo získáte přidáním soli, česneku nebo smícháním s bazalkovým pestem nebo paprikami. Variant je nespočet. Na sladko ho můžete přisladit javorovým sirupem nebo báječným kokosovým cukrem. Sladké ořechové máslo je skvělým přelivem na palačinky, vafle nebo francouzský toast a jakoukoli raw sladkou dobrotu. Vždy skladujte doma vyrobené máslo v uzavřené nádobě v lednici pár měsíců a vždy promíchejte s horní vrstvou před podáváním.

Máslo z dýňových semínek
Dýňové máslo je kulinářskou záchrannou alternativou k tradičním ořechovým máslům i pro alergiky. Je výborným zdrojem bílkovin, vitaminů A, E a C, zinku, vápníku, železa, draslíku a obsahuje cenné omega 6 a 9 esenciální mastné kyseliny. Má jemnou, lehce oříškovou chuť a je k dispozici v obchodech se zdravou výživou ve dvou variantách – syrové a pražené. Když si ho půjdete koupit místo vlastní výroby ujistěte se, že je čistě z dýňových semínek, bez cukrů, plniv, aditiv a konzervačních látek. U semínkových másel opět platí, že je meleme po několika hodinovém namočení a dobrém následném proschnutí, aby máslo nezplesnivělo, a při výrobě přidáváme trochu za studena lisovaného oleje. K dýňovým semínkům se hodí dýňový nebo sezamový olej a veškeré koření, stejně tak jako javorový sirup nebo kokosový cukr z nektaru. Můžete si vybrat libovolnou konzistenci másla podle toho, jak dlouho ho budete mixovat a kolik přidáte oleje. Skladujte v uzavřené skleněné nádobě v lednici a spotřebujte během několika měsíců. Dýňové máslo se dá použít do smoothies, obilných kaší, polévek, kari, na ovoce i zeleninu, na maso, paštiky, zálivky, omáčky i na chleba, je to opět jen otázka chuti.

Sezamové máslo (tahini)
Tahini je skvělou alternativou ke konvenčním ořechovým máslům pro lidi s alergií na ořechy, i když nedávné studie ukázaly, že hojné užívání sezamového oleje v kosmetice vynesly sezam na seznam alergenů. Ale pro ty z nás, kteří takovou citlivostí netrpíme, je tahini neuvěřitelně všestranné a naprosto báječné! Máslo ze sezamových semen je široce používáno v asijských a blízkovýchodních kuchyních. Hodí se krásně do sladkých i slaných pokrmů a dodává bohatou, krémovou chuť i konzistenci. Když si budete tahini kupovat, je vždy lepší volbou syrové loupané tahini, které neobsahuje oxaláty (kyseliny), které ho činí těžko stravitelné. Neloupané tahini může být také velmi hořké. Je-li označení nejasné, podívejte se na barvu. Tmavé zrnité nádoby jsou obvykle vyrobeny z neloupaných sezamových semínek a lehké krémové odrůdy byly rozdrcené z loupaných semen. Stejně jako všechna ostatní zde uvedená másla si můžete i toto jednoduše vyrobit doma v mixéru ze syrových loupaných sezamových semínek, která byla namočené a dehydratovaná a poté skladovat v uzavřené skleněné nádobě v lednici. Tahini je výborným zdrojem vápníku, železa, zinku, hořčíku, fosforu, manganu, mědi, vitamínu B1, vlákniny a srdci prospěšných mono-nenasycených tuků. Je skvělé pro výrobu dipů, pomazánek a paštik, jako základ pro salátové dresinky a omáčky i na pečivo. Ochutnejte tahini smíchané s melasou nebo sirupem z yaconu jako zálivku na ovoce nebo zeleninu, do rostlinných burgerů, kebabu, tofu, bezlepkových sendvičů nebo do salátů.

Máslo ze slunečnicových semínek
Toto máslo je vysloveně nabito bílkovinami, železem, draslíkem, selenem, zinkem, vlákninou a vitamínem E. Stejně jako dýňové máslo a tahini, i slunečnicové máslo se hodí na sladko i na slano a je zdravou alternativou pro lidi s alergií na potraviny. Doporučuji syrová semínka s troškou oleje lisovaného za studena (zkuste olej z vlašských ořechů nebo mandlový), abyste dosáhli krémové konzistence. Skladujte v uzavřené skleněné nádobě v lednici a spotřebujte během několika měsíců. Stejně jako výše uvedená másla i toto máslo se hodí pro různá použití v teplé i studené kuchyni.

 

Másla se dají dělat ze všech možných druhů ořechů a semínek včetně konopných, kokosu, piniových oříšků a čehokoli co vám padne pod ruku. Určitě vyzkoušejte i různé kombinace jako je například kokosové kešu máslo se skořicí a fantazii se meze nekladou ani v dochucování jednotlivých másel jak na sladko tak na slano, vše je jen a jen na vás! Užijte si to a ať prospívají vašemu zdraví i náladě.

Poznámka:
Autor a překlad: Mia Weissová (www.slunecnyzivot.cz), zdroj: https://healthyblenderrecipes.com. Článek (či jeho části) je možné sdílet v nezměněné podobě, pokud bude připojeno jméno autora, zdroje, aktivní odkaz na www.slunecnyzivot.cz a celá tato poznámka.

 

 

Zpět

 
 

Reklama:

 

© 2012-2024 Syrová-strava.cz - všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno službou Webnode